Menü

Beşiktaş Haberleri - Beşiktaş Gazetesi | BJK Haber

Geri Dön

Çocuklarda Astım Tedavisi

28 Ocak 2014, 22:53

Alerjik reaksiyonlara bağlı olarak gelişen nefes darlığı problemine astım adı verilmektedir.

Alerjik reaksiyonlara bağlı olarak gelişen nefes darlığı problemine astım adı verilmektedir. Astım, çocuklarda hava yollarının dış faktörler nedeniyle zarar görmesine ve mukoza adı verilen tabakada gözenekler oluşmasına neden olmaktadır. Buna bağlı olarak sıklıkla öksürük, hırıltılı nefes alma, göğüste tıkanıklık gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Kısaca alerjenlerin hava yollarına zarar vermesiyle ortaya çıkan astım hastalığı, hava yollarında iltihaplanmaya neden olmaktadır. Aşırı hassasiyeti olmayan bireylerde sorun yaratmayacak dış faktörler, astım hastalarında akciğerlerdeki nefes borularının daralmasına neden olmaktadır.  Ayrıca astım hastalarının nefes borularının kalınlıkları da artmaktadır.

Balgam üreten bezlerin sayısının artmasıyla nefes boruları giderek tıkanır. Nefes borusunun tıkanması ise nefes almada zorluğa neden olur. Astım belirtileri tedavi edilerek azaltılsa da nefes borularındaki iltihaplanma devam eder. Bu nedenle astım hastalığının kalıcı bir tedavisi söz konusu değildir. Erken tedavi astım hastalığının ilerlememesi ve belirtilerin azaltılması açısından oldukça önemlidir. İlerlemiş bir astım hastalığının tedavisi nefes borularındaki daralma kalıcı olduğu için daha zordur.

Astım olan çocukların nefes borularının hassaslaşması, iltihaplanması ve nefes borusunu koruyucu mukoza tabakasında küçük delikler açılması olarak ilerler. Ayrıca çocukların burunları da nefes boruları gibi giderek hassaslaşır. Hem mukozada açılan delikler hem de burun hassaslaşması alerjenlerin, temizlik maddelerinin, sigara dumanı ve kirli hava gibi dış faktörlerin daha çabuk bir şekilde nefes borularına girmesine neden olur. Böylece nefes borularının daralmasını sağlayan hücrelerin sayısında artış yaşanır ve burunda da aşırı hassasiyet durumunu arttırır.

Çocuklarda astım belirtileri gözlendiğinde hemen çocuk alerji uzmanına başvurulmalıdır. Çünkü ne kadar erken teşhis konursa astım tedavisi o kadar hızlı şekilde ilerler. Çocuk alerji uzmanları çocuğun şikâyetlerini dinledikten sonra aileden detaylı bir bilgi alır. Uzmanın aldığı bilgiler doğrultusunda çocuğa alerji testi uygulanır. Çocuklarda görülen astımın büyük bir çoğunluğu alerjiler nedeniyle oluşmaktadır. Çocuklara yapılacak alerji testlerinin çocuk alerji uzmanlarınca yapılması doğru teşhis konulması açısından önemlidir. Deneyimsiz doktorlar tarafından yapılan testler yanlış bir şekilde yorumlanabilir ve hayati risk doğuracak sorunlara yol açabilir.

Yorumlar (0) Yorum Ekle
© 2020 - Beşiktaş Haberleri - Beşiktaş Gazetesi | BJK Haber

Normal Siteye Dön