Lütfen bekleyin..

Alex'in uçağına el salla

2014 Dünya Kupası'na gitme şansını 1-1'lik Macaristan beraberliği ile zora sokan A Milli Takımımız'ın oynadığı futbol ve aldığı sonuçla ilgili Türk futbol otoriteleri, takımımızın bu sonucu hak etmediği yönünde görüş bildirdi.

28 Mart 2013, 01:35

2014 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri D Grubu'nda Macaristan'ı sahasında konuk eden A Milli Takımımız, 3 puan alması gereken kritik maçta sahadan 1-1'lik sonuçla ayrılınca, Brezilya'ya gitme şansını mucizelere bıraktı. 

Türk futbol otoritelerinin görüşleri ise 71. dakikadaki beraberlik golü gelene kadar Millilerimizin iyi oynadığı ve galibiyeti açık bir şekilde hak eden taraf olduğunu ancak golü yedikten sonraki büyük bölümde ise çöküş yaşadığı yönünde...

Rıdvan Dilmen - Sabah

"Milli Takımımız'da dün akşam anlaşılmaz bir gerginlik vardı. Özellikle maç 1-1 olduktan sonra ne yaptığımızı bilemez bir hale geldik. Sanki geride 25-30 dakika yokmuş da turnuva bitmiş gibi bir davranış içine girdiler. Bu kadar Avrupa'da forma giyen, Avrupa tecrübesi olan oyuncularımız var ama ortaya çıkan skor bu. Beni en çok hayal kırıklığına uğratan da bu oldu. Burakolmasaydı pozisyona giremeyecekmişiz gibi bir görüntü vardı. Biraz Alper zorladı. Selçuk-Nuri-Alper aynı anda iyi olmadı."

Oğuz Çetin - Milliyet

"2014 Dünya Kupası'na katılmak için hiçbir şekilde puan kaybetmeden kalan maçları bitirme zorunluluğu içinde kaldı. Yani her karşılaşmayı final maçı havasında oynayıp kazanmalıydı. Bu psikoloji ile maçlara çıkmak kolay değil. Bu süreçte ortaya konan futboldan çok sonuç önemlidir. Bu mecburiyetler karşısında kazanma adına bilinçli, dengeli oyunun dışına fazla çıkmadan oynamak güçlü bir irade gerektirir.

Milliler oyuna yüksek tempoda, rakibe her alanda baskı yaparak başladı. Çok iyi pas yaparak top hakimiyetini elinde tutan millilerimiz ilk dakikadan itibaren pozisyon yakalamak istediler. Rakibe kendi yarı sahasında Burak, Umut, Arda ve Alper destekli ciddi baskı yaparken, Selçuk, Nuri, Arda ve Alper'le pas oyununu çok iyi uyguladılar. Alper koşu kalitesi ile hücuma destek verirken, gelecekte bu takımın önemli parçası olacağını gösterdi."

Güntekin Onay - Vatan

"Milli Takım dün gece kronikleşmiş hastalığını yenemedi. Grupta oynadığımız tüm maçlarda Andorra dahil hiç kimse bize gol ikram etmedi ama biz sürekli yaptığımız ikramlarla gol yedik. Bu seviyede böyle hatalar yapmaya devam ederseniz faturası da ağır olur. Macaristan gibi organize ama yetenekleri kısıtlı bir takıma karşı kazanma arzumuz yetmedi."

Uğur Meleke - Milliyet

Galiba 2014 maceramızın sonuna çok erken geldik ve gerek şaşkınlıktan gerek üzüntüden kelimeleri toparlamakta güçlük çekiyorum şu an. Büyük planda sorunumuzu “bir projemizin olmaması”na bağlıyorum, samimi bir nesil değişikliğine imza atamadık, ipleri yeni nesile erken teslim edemedik. Dün Hamit girerken oyundan sahanın en iyisi Alper'in çıkması, aslında Avcı maceramızın özeti gibi. “Mış gibi” yapınca da sona erken geldik, dibe erken vurduk galiba.

Rüştü Reçber - Vatan

"Öyle anlar vardır ki ne söyleyeceğinizi, ne yazacağınızı bazen şaşırırsınız. Bu da üzüntüden olur. Yani o kadar yazık oldu ki dünkü maça... Haketmediğimiz bir neticeyle karşılaştık. Oyunun genelinde top oynayan, futbol oynamak isteyen, pozisyon yaratan, gol kaçıran bir Milli Takımımız vardı.

Takımımızın koşmasını, mücadele etmesini ve kazanmayı ne kadar istediğini sahada gösterdiğini söylemeye gerek bile yok. Ama futbol bu... Yapılmaması gereken bir hata ile gelen gol, takımın tüm şevkini kırdı. Doğru mu? Yanlış! Daha geride 20-25 dakika süre vardı. Ama yine de çevirebileceğimiz pozisyonlar olmadı mı? Oldu..."

Okay Karacan - Zaman

"12 Ekim 2012 akşamı Alex'in uçağı havalandığında Romanya ile oynuyorduk. Ülke futbolunun sembolü Brezilya'ya uçarken son kez bakmıştı Saracoğlu'nun ışıl ışıl gecesine.. O gece Rumenlere 1-0 yenildik. Brezilya'ya ikinci bir uçak kaldıramayacağımız daha o gün belli olmuştu sanki..

Romanya ile Macaristan'ı yenemiyorsan Alex'in uçağına el sallamakla kalırsın.. Bir kez daha Dünya Kupası hayal oldu. Sadece hayal değil ayıp oldu.! Bu gruptan çıkıp Brezilya'ya gidecek kalitede bir milli takım olduğumuz halde gidemiyoruz.

Dün akşam dev bütçeli takımlarda oynayan oyunculardan kurulu yıldızlı Türkiye vasat Macar ve Avrupa takımlarının formalarını giyen oyunculardan kurulu Macaristan'ı yenemedi.

İşin özeti budur."

Atilla Gökçe - Milliyet

Bazı anlar vardır, yüreğinize taş gibi oturur o yaşadıklarınız... İşte 71. dakika... Macarlar taç atışı yapıyor, kale alanımıza indirilen bir top. Semih'le Böde göğüs göğse... Semih müdahale ediyor ama sektiriyor topu. Böde fırsatı kaçırır mı? Kale ağzından tavana çakarcasına vuruyor...

Hepimizin kanı donuyor adeta. Gerçeklerimizle baş başa kalıyoruz. Aynada kendimizi görüyoruz. Hayallerimiz gitmiş, görmek istemediğimiz tablolar geri gelmiş. Ne yazık, aynadaki resimler hiç silinmiyor.

 

 

Kaynak: Sporx

 

MİLLİ TAKIM Kategorisindeki Diğer Haberler
Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin (FIFA) kasım ayı dünya s..
Fatih Terim milli takıma imzayı atıyor... Fatih Terim'in milli takımla ..
A Milli Futbol Takımı, FIFA 2014 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri D Grubu'..
Caner Erkin, Estonya maçında gördüğü sarı kartın ardından cezalı duruma düş..
A Milli Futbol Takımımız, Brezilya'da düzenlenecek olan 2014 Dünya Kupa..
A Milli Takımımız, 2014 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri D Grubu'ndaki dok..
DMCA.com
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=