Lütfen bekleyin..

İnönü'de "kurul" şartı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İnönü Stadı projesi için koruma kurulundan onay alınmasını yeniden zorunlu kıldı.

26 Mart 2013, 12:15

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İnönü Stadı projesi için koruma kurulundan onay alınmasını yeniden zorunlu kıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İnönü Stadı arazisi için hazırlanan imar planında üçüncü kez değişiklik yaparak, stat projesi için koruma kurulundan onay alınmasını zorunlu kıldı. 22 Mart'ta askıya çıkan bu yeni plana, önceki planda iptal edilen "Spor tesisi alanında ilgili koruma kurulundan görüş alınmadan uygulama yapılamaz" maddesi de yeniden eklendi. Son planda stadın 2005'te tescil edildiği notu da yer alıyor.

Mart ayı başında askıya çıkan önceki planda, stat arazisinde yapılacak projeleri koruma kurulu onayına bağlayan maddelerin üzeri çizilmişti. Radikal de bu durumu kamuoyuna duyurmuştu. Bu değişikliğe itiraz eden meslek odaları, yeni stat projesinin kurul denetiminden çıkartılmak istenmesinin 'Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na aykırı olduğunu söylemişti. Uzmanlara göre projenin silueti ve tarihi dokuyu bozmaması, stadyumun altından geçen Dolmabahçe Sarayı'na ait kanallara zarar vermemesi gibi unsurlar kurul tarafından denetlenmeliydi. Edinilen bilgilere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeniden değişiklik yaptı ve stat projesi için koruma kurulundan onay alınmasını zorunlu kıldı.


Şimdi ne olacak?
 

Yeni imar planı bir ay boyunca askıda kalacak. İtiraz gelmezse, Koruma Kurulu, projeyi değerlendirecek. İtiraz gelirse yargı süreci başlayacak. Yürütmeyi durdurma kararı çıkarsa her şey başa dönecek. Mimarlar Odası, tescilli eser olan binanın özgün haliyle korunmasını savunurken, planlara dava açacağını duyurmuştu. Şehir Plancıları Odası da stadın kapasitesinin arttırılmasının altyapı sorunlarını kötüleştireceğini belirtiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı 'ndan bir yetkili ise "İmar planları askıdan inmeden kurulun herhangi bir projeyi değerlendirmesi söz konusu değil" dedi.


Ocaktan beri üç kere değişti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yeni stat projesi için hazırladığı ilk plan, geçen ocakta onaylanmıştı. Bu planda stat için maksimum yükseklik deniz seviyesinden 34 metre - yaklaşık 10 katlı bir apartmana denk - olarak belirlenmişti. Ritz Carlton Oteli'nin yan tarafındaki yeşil alan da projeye dahil edilmiş ve Beşiktaş 'ın kullanımına açılmıştı. Ocaktan beri planda üç kez değişiklik oldu.

 

Kaynak: Radikal

Etiketler : beşiktaş, yeni stad, kurul,

 

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
mıstık
2497 gün önce
bu yönetimin gücü sadece q7 ye yetiyor birde kendi reklamlarını yapmaya yetiyor
0 0
musa demircan
2498 gün önce
sizlerde bakınız mal gibi çocuk oyunumu bu yönetim akılsız başa baş gerek ama nerde arada bulasın yönetim uyuma uyuma yahu bunlar ayakta uyuyor ayakta ayakta uyumasalar nasıl anlardım helal puanlarımız çalındıgında sesleri çıkmamıştı uyuyorlardı ordan anlarım uyu yavrum nenni tıpış tıpış yürüsün nenni ...
0 0
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Spor Toto Süper Lig'in 4 büyük takımı Beşiktaş, Bursaspor, Fenerbahçe v..
Eğlendiği gece kulübünde silahla yaralanan Gökhan Töre, yaşadıklarını polis..
Gece kulübünde eğlenirken silahla vurulan Beşiktaşlı futbolcu Gökhan Töre, ..
Beşiktaş'ın gece kuşlarını 'kurşunlar' bile uslandıramadı.....
5. Uluslararası Vodafone Cup'un basın toplantısında soruları yanıtlayan..
Gökhan Töre'nin vurulduğu, diğer Beşiktaşlı oyuncuların ise büyük tehli..
DMCA.com
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=