Lütfen bekleyin..

''Buraya, büyük zaferler yaşamaya geldim''

İlk bölümde hukukçu, sanatçı, futbol adamı gibi üç önemli kimliği üzerinde barındıran Bilic'i yakından tanıtmaya çalışacağız. İkinci bölümde ise Beşiktaş özelindeki açıklamalarını sizlerle paylaşacağız.

08 Temmuz 2013, 06:17

Bu röportaj iki bölümden oluşuyor.
 
İlk bölümde hukukçu, sanatçı, futbol adamı gibi üç önemli kimliği üzerinde barındıran Bilic'i yakından tanıtmaya çalışacağız. İkinci bölümde ise Beşiktaş özelindeki açıklamalarını sizlerle paylaşacağız.
 
Şimdi gelelim o keyifli sohbete:
 
Bilic bir Split'li, öncelikle ona Split insanının klasik özelliklerini soruyoruz. Çünkü Split doğumlu olanların "Biz dünya ortalamasından farklıyız" türü bir söylemleri vardır. Bunu da hatırlatıyoruz tabii:
 
Daha soruyu sorarken gururun okşandığını fark ediyoruz ama tevazusuyla bunu gizlemeye çalışarak şöyle diyor: "Eğer Split'te doğmuşsanız ve Hajduk Split'te oynuyorsanız sizden her zaman çok şey beklerler.
 
Bu beklentiler her türlü olabilir, tavır ve davranışlarınızdan performansınıza kadar. Hep ortalamanın üzerinde olmanız gerekir. Sol kolunda oğlu Teo'nun ismi Tibetçe yazıyor, sağ kolunda ise dört elementin simgesinin ortasında kızı Alana'yı simgeleyen bir kadın figürü var. Ailesini kollarında taşıyor özetle.
 
Bir baba olarak aileye bakışını soruyoruz: Bilic kendisinden söz etmeyi pek sevmediğini belirterek başlıyor, yüzü buruşuyor ve çocuklarını özlediğini belli etmek istercesine duygusallaşıyor. "Ben kötü bir babayım" diye başlıyor sözlerine ve şöyle devam ediyor: "Benimle ilgili daha iyi fikirleri çocuklarım, eski eşim, şimdiki kız arkadaşım, annem ya da kardeşlerim belki verebilir ama iyi bir baba olmadığım tartışılmaz!
Eşimden ayrıldım, çocuklarımla birlikte olamıyorum. Çocuklarım benim için ayrı bir öneme sahip ama sürekli onlarla olamamak benim çok iyi bir baba olamadığımın göstergesi.!"
 
Aileden biraz uzaklaşıp "büyük aileye" yani ülkesine geçip soruyoruz; Ülkenizde halk kahramanı gibi görünüyorsunuz bunun sebebi sadece başarı mı yoksa karizmatik kişiliğinizin de payı var mı?
 
"Bir kahraman olduğuma inanmıyorum beni seven insanların en büyük sebeplerinden biri şu olabilir; Her zaman elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışırdım. Bazıları başarıdan dolayı beni sevdi. Bir grup insan da sebepsiz yere sevdi, sebepsiz yere kızdı. Bir kahraman değilim sevenim de var, sevmeyenim de."
 
Yugoslavya döneminde milli takıma alınmama sebebiniz olarak, otonomi oylaması döneminde Hukuk Fakültesi Dekanı olan babanızın olayların içinde olması gösteriliyor. Bu konuda neler söylersiniz siyaset futbola bu derece karışmış olabilir mi?
 
"Belki. Bilemiyorum. O dönemde Prosenecki, Suker, Boban gibi ortalamanın çok üzerinde olan isimler de var. Ben daha ortalama bir oyuncuydum belki beni gözden çıkarmayı kolay görmüş olabilirler. Ancak şunu da söylemeliyim babam hiçbir zaman ekstrem hareketlerin içinde yer almış bir insan değil. Bilemiyorum babam yüzünden mi beni milli takıma almadılar ama en azından bana daha sonra anlatılan böyleydi."
 
Che Guera hayranı, sosyalist bir dünya görüşüne sahip Bilic'e hayata genel bakışını da sormadan edemiyoruz, bakın neler anlatıyor: "Çok iyi biliyorum ki toplumda normalin dışında bir iş yapıyorum. Çok gerçekçi olmasa da buna rağmen normal bir hayat yaşamaya çalışıyorum. Eski dostlarımı unutmuyorum, onlarla hâlâ görüşüyorum. Bu işin bir kısmı. İşin diğer kısmında ben zaten sosyalistim hayata buradan bakıyorum. Dolayısıyla şunu asla kabul edemem; ben iyi koşullarda yaşarken yakın çevremdeki insanların ve komşularımın çok daha zor koşullarda yaşamasını asla kabul edemem.
 
Dünyayı tek başıma değiştiremeyeceğimi biliyorum elbette ama yine de bu yol üzerinde yürümeye çalışıyorum."
Bilic hayatındaki farklılıkların, rock sevdasının, Harley-Davidson tutkusunun insanların gözünde farklı bir görüntü oluşturduğunun belirtip "Bu algılama doğru değil" diye ekliyor. t Geçiyoruz rock ve gitar tutkusuna, bir çok gitarı olduğunu belirterek favorisinin kırmızı Gibson olduğunun altını çiziyor.
 
Grubuyla yaptığı Vatreno Ludilo (Öfkeli çılgınlık) bestesinin Hırvatistan'da gayri resmi milli marş gibi kabul edildiğini hatırlattığımızda şunları söylüyor: "Öyle bir insanım ki birbirlerinden çok uzak görünen hatta birbirine zıt görünen şeylere karşı bir hayranlığım var. Bir taraftan heavy metal, metalica dinlerken bir taraftan da Chopin dinliyorum. Sevmediğim tek bir tür var o da caz. Ya da bir taraftar Che Guevera t-shirt'ü giyiyorum bir taraftan da çok dindar, çok farklı düşüncelerden ve gruplardan arkadaşlarım olabiliyor.
 
Hemen aklımıza Beşiktaş taraftarının benzer özellikleri geliyor. Bunu hatırlattığımızda, "Ben Beşiktaş taraftarını biliyorum. Onlar sanki en tepede ahlak masasında oturuyorlar ve her konuda görüşlerini belirtiyorlar. Bu güzel bir şey. Bir bakıyorsunuz Michael Jackson'un Beşiktaşlı olduğunu belirtiyorlar (Kahkahalarla gülüyor) çünkü hayatının yarısını siyah, yarısını beyaz yaşadığı için. Eto'o konusunda 'hepimiz zenciyiz' dediler. Beni de bilgilendirdiler" diyor.
 
Ve geliyoruz futbola. Türkiye'ye gelirken iddiasını üzerinde taşıyor mu, yoksa Beşiktaş'ın bazı şartları gereği o da mı "Feda" havalarında bunu soruyoruz. İşte cevabı: "Ben Split'te doğmuş biri olarak büyük beklentilerle yaşamaya alışkınım. Beşiktaş'ın da benden büyük beklentileri olduğunu biliyorum. Türkiye'ye yabancı değilim. Beşiktaş sadece Türkiye'nin değil Avrupa'nın en büyük kulüplerinden biri. Ve taraftarlarımız da şampiyon olmamızı istiyorlar. Türkler ile Hırvatlar birbirine benziyor. Çok tutkulu, hırslı insanlarız. Bu benim işimi kolaylaştırıyor. Çünkü benim için çok tanıdık bir atmosfer bu. Burada evimizde gibiyiz. Bir insanın beni yolda çevirip, bir şey söylemesi beni şaşırtmıyor. Ben buraya büyük zaferler yaşamaya geldim. Taraftarın tutkusu bizim için itici güç olacaktır ama esas olan tabii ki sahadaki oyuncuların kalitesidir. O kalite taraftarın tutkusuyla birleşince zaten başarı gelecektir."
 
İSLAM'I ARAŞTIRDIM
 
Bilic'in sosyalist kimliğinden bahsederken Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in, "Komşusu açken tok yatan bizden değildir" sözünü hatırlatıp İslam'ın yardımlaşma konusuna bakışını açıklıyoruz. Tatlı bir şekilde gülümsüyor ve başıyla onayladıktan sonra şöyle diyor: "Doğrusu tam da budur! Kaldı ki ben İslam'ı hiç bilmiyor değilim. Bu konularda da araştırmalarım ve okuduklarım oldu" ifadesini kullanıyor. ..VE devam ediyor: "Yakın döneme kadar dinler tarihini okuyordum. Kaldı ki eski Yugoslavya'da Müslümanlar ile birlikte yaşadık bir çok müslüman arkadaşlarım vardı halen de var. Türkiye ve Osmanlı tarihiyle ilgili de okumalar yapmışımdır. Osmanlı İmparatorluğu benim ülkemin bulunduğum yere kadar gelmiş. Ben de şimdi bu kültürün içinde yeni bir maceraya atılıyorum. Umarım bu macera uzun süreli olur."
 
SİYASETTEN UZAK DURUYOR
 
Hırvatistan AB'ye kabul edildi ve aynı gün müzakerelere başlayan Türkiye ise henüz mutlu sona ulaşamadı. Bunu soruyoruz Bilic'e, yüzünü biraz buruşturup "Siyaset konuşmayı sevmiyorum. Takip de etmiyorum. Spor adamları siyasetten uzak durmalı" diye konuşuyor.
 
O GOLÜ SİLMEK İSTERDİM!
 
Kırık Kalpler Müzesi'ndeki geçmişi silen silgi sizde olsa neyi silerdiniz sorusuna Bilic ilginç bir yanıt veriyor: "Kesinlikle Türkiye'den yediğim o golü silerdim. Ama belki belki o golü silmiş olsaydım bugün sizinle oturuyor olmazdım. Bence geçmişi silen bir silgi bulunmasa iyi olur."
 
iNCiLER
 
-BİLİC, 15-16 yaşında gazete satmış. Yani bizim mesleğe de bir ucundan bulaşmış. O yıllarda motoksikletiyle gazete satarak kazandığı paralarla CD'ler almış.
 
-EURO 2012'de Hırvat taraftarların İtalya'nın siyahi oyuncusu Balotelli'ye muz atmasına tepki gösterdiğini hatırlattığımız Bilic, "Irkçılık affedilemez" diyor.
 
-TEKNİK direktörlüğe başladığı iki hafta Lippi ve Wenger ile çalışan Bilic, Jose Mourinho hakkında ise "Büyük işler başardı, ona gerçekten hayranım" diyor.
 
YARIN
-TERİM'E ÖZEL MESAJ
-BEŞİKTAŞ NASIL BİR SİSTEMLE OYNAYACAK
-FENERBAHÇE VE GALATASARAY'DAN KORKUYOR MU?
-FAVORİSİ KİM?
-SAMET AYBABA İÇİN NELER SÖYLEDİ?
-FERNANDES ONUN İÇİN NE ANLAM İFADE EDİYOR?
 
Kaynak: Fotomaç

 

 

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
RÖPORTAJ Kategorisindeki Diğer Haberler
Runje, Bilic’in Beşiktaş, Beşiktaş’ın da Bilic için çok önemli bir şans old..
Futbolcumuz Ömer Şişmanoğlu, yavru kartallarımızdan Feyza Erten ve Melisa Y..
Beşiktaş Futbol Genel Direktörü, ortaya koyduğu üç yıllık yeniden yapılanma..
Hukukçu, sanatçı ve futbol adamı kimliklerini üzerinde taşıyan deyim yerind..
A Milli Futbol Takımı'mız ve Beşiktaş'ın yıldızı Olcay Şahan, başar..
Beşiktaş'ın golcü ismi Mustafa Pektemek, yavru kartallardan Eylül Arsla..
DMCA.com
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=