Lütfen bekleyin..

Beşiktaş'a yıldız yağacak!

Başkan Fikret Orman, camiaya müjdeyi verdi: Bir kupa kaldırılacaksa, benim birinci hedefim Avrupa'da kupa kaldırmaktır

24 Mayıs 2013, 14:59

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'ın Röportajı 

Karşınıza rakip çıkacak diye korkuyor musunuz? 

Beşiktaş başkanlığı çok önemli bir makamdır. Bu makama birilerinin aday olması, akıllarından geçirmesi beni asla rahatsız etmez. Bu iyi bir şey. Benim de aklımdan geçtiği için aday olduk ve bugün başkanım. Kişilerle ilgili konuşmam, ben genel olarak şunun altını çiziyorum; herkes aday olabilir. Planlarını, programlarını koyarlar ve kararı kongre verir. Birileri karşıma çıkacak diye bir korkum yok.!" 

Geldiğiniz ilk gün masaya oturduğunuzda karşılaştığınız manzara nasıldı? 

Çok korkutucu bir tabloydu! Bugünkü aklım olsa, o güne geri dönsem aday olmazdım! Biz o sorunları arkadaşlarımla nasıl çözdük, bu kadar yükü nasıl omuzladık, inanın geriye bakınca ben de şaşırıyorum.! 

Bu arada para da verdiniz 25 milyon TL kadar! 

Evet ama bunları konuşmak istemiyorum, sonucunda bunlar borçtur. Bizim Beşiktaş'a kaynak yaratmamız gerekir, borç vermemiz değil. 

Samet Aybaba'nın giderken sergilediği tavır sizi rahatsız etti mi? 

Hayır, asla rahatsız etmedi. Bu konuda çok şey söyleniyor. Bana da birileri gelip hoca sizin için şöyle söyledi diyorlar, hocaya da benzer şeyler söylüyorlar. Hiç ilgisi yok. Samet Aybaba, Beşiktaş'ın zor gününde görev almış ve başarılı bir sezon geçirmiştir! Tabii şunu da söyleyelim; Samet hocayı bir yerden transfer etmedik. Sanırım iki yıldır çalışmıyordu ama biz teklif yaptığımızda 'ben bu işe varım' dedi. Başarılı da oldu. 

Peki, şu ana kadar herhangi bir teknik direktör adayıyla temasa geçtiniz mi? 

Hayır, kesinlikle hayır! Yazılıyor elbette, Beşiktaş'ın adı büyük, günde belki 100 tane isim öneriliyor. Göreve geldiğimizde ise teknik direktör bulamıyorduk. Şimdi durum bu. Ben şimdi Şampiyonlar Ligi finalini izlemeye gideceğim, hemen Hecykens'le görüşeceğim yazılıyor. Hep söylerim İslam'ın şartı beş, altıncısı haddini bilmek. Ben Beşiktaş'ın hocasını bir maçta belirleyebilir miyim? Böyle şey olur mu? 

Kafanızda bir şablon olmalı,  direktörü Önder Özen işin teknik yanını tanımladı, gerisini sizden alsak. 

Teknik adam dediğiniz kariyerli olacak, futbolcular karşılarında kariyerli teknik adam gördüklerinde daha bir başka dururlar. Medya ilişkileri iyi olacak. En önemlisi teknik adam iyi bir yönetici olmalıdır. 

Peki iyi bir ekolden gelmesi gerekiyor mu, Alman ekolü gibi? 

Bence o şekilciliğe girer. Çok önemli bir faktör değildir. 

"Ben görev süremde bir Avrupa kupası kaldırmak istiyorum" dediniz, gerçekten inanıyordunuz? 

İnanarak söyledim, inanıyordum, inanıyorum! 

Ya rakipleriniz? 

Rakiplerimizle ilgili bir şey söylemem, herkesin hesabı kendine. Kendimizle alakalı söyleyeyim; şansla gelen şeyler şansla gider! Büyük başarılar uzun vadeli planlamalar gerektirir. Beşiktaş şimdi 110 yıllık bir kulüp, inanılmaz büyük bir camia, çok önemli bir şehrin takımıyız, dünyanın en güzel şehrinin takımıyız. Stat yapıldıktan sonra 120 belki 150 milyon dolarlık bütçemiz olacak. Bu avantajlarımız varken neden olmasın diye soruyorum. 

Peki, düğmeye bastınız mı? 

Bastım. İlk günden itibaren planlamalar yapıyoruz. Önce kulüp artık ayağa kalkmıştır, Avrupa'da eski itibarını kazanmıştır. Şu anda Beşiktaş'ta transfer stratejisi hazırdır. İnsanlar görecek ve yaşayacaklar. Eğer bir kupa kaldırılacaksa, birinci hedefim Avrupa'da bir kupa kaldırmaktır. 

"Beşiktaş söz konusu olunca babamı tanımam" tavrınız var mı? 

Ben inandığımı yapmaya çalışıyorum. Hatalarım olabilir mi, olacak mı, olabilir tabii. Ancak hatamın da, günahımın da hesabını ben veriyorum, ben vereceğim. İnsanlar benim yaptıklarımı beğenirlerse alkışlarlar, beğenmiyorlarsa başka birini başkan yaparlar. 

Beşiktaş nasıl bir güçtür, bunu nasıl tanımlarsınız? 

Çok büyük bir güç Beşiktaş. Bir anekdot anlatayım; Kayseri'ye gittim. Beşiktaş, Kayseri maçı var. Sayın Cumhurbaşkanımız da Kayseri'deydi, havaalanında karşılaştık. Beni gördüğünde Sayın Cumhurbaşkanımızın gözlerinin içinde mutluluk okunuyordu. O mutluluk şahsımla alakalı değildi, Beşiktaş başkanını görmekle alakalıydı. Fazla söze gerek yok. Beşiktaş çok büyük bir camia. 

Bir sonkaki sezon yeni yıldızlar alınacak mı? 

Bu sene de çok önemli yıldız ve yıldız adayları transferlerimiz var. Unutmayın ki sadece yıldız almakla her şey olmuyor! 

Bu sene de yıldız alacağım diyorsunuz? 

Alacağım tabii. 

En azından bir yıldız alacaksınız yani? 

Bir değil çok yıldız alacağım. Şunu söyleyeceğim; transferi yaptığınızda ilk gün büyük başkan olursunuz ama sonra sahada performans alamazsanız Beşiktaş'ın paralarını çöpe atmış olursunuz. Bunun için ince eleyip sık dokuyoruz... Sohbet harika ama bir yerde noktalamak gerekiyor. Şimdi birkaç kısa sorum var onlarla bitirelim istiyorum. 

Stat inşa ederken Olimpiyat'ta oynamak zorunda kalacaksınız gibi görünüyor? 

Bir seçenektir elbet ve en kolay ulaşacağımız bir seçenektir ama ben en son tercih olarak bakıyorum, diğer alternatifleri değerlendiriyoruz. 

Tamer Kıran'ın ayrılmasına üzüldünüz mü? 

Ayrılmasına üzüldüm ama Tamer adamdır yani. Kendi yakışanı yaptı. İsterse gelecek yönetimde de olabilir belki.

Önümüzdeki sezonun hedefini nedir?

Beşiktaş başkanının şampiyonluk dışında bir şey hedeflemesi mümkün müdür!

ÇARŞI'NIN YERİ HAZIR, ORADA LOCA BİLE YOK

Başkan Orman, yeni statta ilgili konuşurken müthiş bir heyecan duyuyor. Kendisine yönelttiğimiz, "Stat demişken, konserler iptal mi oldu?" sorusuna, "Yoo, hepsi yapılacak" yanıtını veren Fikret Orman, "Eee, inşaat?" sorumuzdan sonra yerinden kalkıyor ve yeni İnönü'nün planlarını koyuyor önümüze. Tüm detaylarıyla nereden yıkımlara başlanacağını ve konserlerin nerede yapılacağını tek tek anlatıyor. Ben de kısa kısa sorulara başlıyorum statla ilgili:

Başkan stat tam kaç kişilik olacak? 

42 bin kişilik! 

Kaç loca olacak? 

144 locamız olacak. 

Peki Çarşı nerede duracak, kale arkasında mı? 

Onların yeri belli, harika bir yerleri olacak. 

Beşiktaş'ın kalbi dediğimiz Çarşı için bir ayrıcalık yapılacak mı? 

Yapıldı bile, o bölüme loca yok, orası bir bütünlük arz ediyor. 

Yani deyim yerindeyse Beşiktaş'ın kalbi Çarşı'nın oldu! 

Her yer Beşiktaş'ın kalbi ama orada bir bütünlük olması önemli. 

Başkan, akustiği bu kadar kötü olan İnönü'de 132 desibelle rekor kıran bir taraftar grubu söz konusu, akustiği iyi olan bir statta tüm rekorlar alt üst olur. 

Akustiğe dikkat ediyoruz. Bu da önemli bir konu.

DAVA AÇMAK İŞİN KOLAYI

Başkan Orman, Yıldırım Demirören'in 100 trilyon alacağı konusuyla ilgili şu yorumu yaptı: Yıldırım Demirören'e bağış yapmasını ben söylemedim, kaldı ki bu benim cebime girecek bir şey değildir. Dava açmak en kolayı, ben zoru seçtim. Çok sabır gösterdim, çözülecek!

DOSTLUK, LAFLA OLMAZ!

F.Bahçe'nin Beşiktaş'la her konuda dostça davrandığını ifade eden başkan Orman, G.Saray'ın tavrını ise şu sözlerle eleştirdi: Biz komşuyuz ve Beşiktaş'ın evi yıkılmaktadır. Evi yıkılırken bir eve ihtiyacı vardır. Komşumun tavrına bakarım elbet. Dostluk lafla olmaz...

ÖZEL RÖPORTAJ: TURGAY DEMİR

 

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
mıstık
2749 gün önce
sen q7 gibi bir yıldızı yedin senin yıldız anlayışın fb nin gs nin eskileri olur
0 0
cafer
2749 gün önce
Daha dün fico başkan kurtar bizi dediğiniz günler jkulağımdan gitmezken, simdi ise serdal adalı diyorsunuz serdar adalı adam gibi adam ama bunu söylemek isterim, serdal adalı demirören gibi parası var, ama kulüp başkanı olamaz! yanlış trasfer yapar demirören gibi elinizi vicdanıza koyun !!
0 0
hakan
2750 gün önce
büyük başkan,herkes kaçtı bir tek sen kaçmadın adamın kareköküsün
0 0
nedenburaya yorum yazılmıyor
2750 gün önce
deneme
0 0
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Spor Toto Süper Lig'in 4 büyük takımı Beşiktaş, Bursaspor, Fenerbahçe v..
Eğlendiği gece kulübünde silahla yaralanan Gökhan Töre, yaşadıklarını polis..
Gece kulübünde eğlenirken silahla vurulan Beşiktaşlı futbolcu Gökhan Töre, ..
Beşiktaş'ın gece kuşlarını 'kurşunlar' bile uslandıramadı.....
5. Uluslararası Vodafone Cup'un basın toplantısında soruları yanıtlayan..
Gökhan Töre'nin vurulduğu, diğer Beşiktaşlı oyuncuların ise büyük tehli..
DMCA.com
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=