Lütfen bekleyin..

"Kendi iki kızıma bile Beşiktaş'ın 1 lirasını yedirmem"

Beşiktaş Kulübü Yıllık Olağan İdari ve Mali Genel Kurul Toplantısı BJK Akatlar Spor ve Kültür Kompleksi'nde yapıldı.

27 Şubat 2013, 03:01

Beşiktaş Kulübü Yıllık Olağan İdari ve Mali Genel Kurul Toplantısı BJK Akatlar Spor ve Kültür Kompleksi'nde yapıldı.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman Genel Kurul'da açıklamalarda bulundu.

Orman, yaptığı açıklamada;

-KİMSEYİ ÖRGÜTLEMEDİK-

''Hesap sorma ve hesap verme yeri Beşiktaş Genel Kurulu'dur. Size söz verdiğim gibi asla bir yanlış içinde bulunmayacağız. Bugün yönetime geldiğimizin 11. ayı. Bugün 11 ayda neler yaptığımız ve neler planladığımızı anlatacağız. Seçimde söz verdiğim gibi hiçbir yalan, kayırma ve yanlışın içinde bulnmayacağımızı söylüyorum, aynen devam edeceğiz. Kimseyi örgütlemedik. Kimseye bizim lehimizde konuşun demedik. Değerli yönetim kurulu arkadaşlarıma ve kulüp personelime teşekkür ediyorum.''

-GÜVEN OLUŞTURMAYI HEDEFLEDİK-

''Herkesin bildiği gibi yayın, stat, reklam gelirleri imzalanmış ve kullanılmış haldeydi. Bu süreç içerisinde Beşiktaş'ta birlik ve beraberliğin sadece lafta değil Beşiktaş ruhu üzerinde olmasını istedik. Camiayı dedikodulardan ayırarak insanlarda güven oluşturmayı hedefledik.''

-NİHAT KAHVECİ'NİN ALACAKLARI...-

''Geldiğimizde futbol takımımızla alakalı 60 Milyon TL sadece futbolculara borcumuz vardı. Fink diye bir futbolcumuz vardı. Samsunspor'da oynuyordu. Onun bile borcu ödenmemişti. Büyük çoğunluğunu ödedik, yapılandırdıklarımız var. Sezon sonuna kadar bitirmeyi amaçlıyoruz. Biz Bobo'nun, Nihat Kahveci'nin, Hakan Arıkan'ın  2 sene önceki borçlarını ödedik. Nihat Kahveci'nin 5 Milyon TL alacağı vardı. Faiz ve avukat parası olarak 6.9 Milyon TL istedi. Bunun 6.7 Milyon TL'sini ödedik. Diğer kalanını da haftaya ödeyeceğiz. Bunu herkes bilsin ki Beşiktaş üzerinden kimse prim yapmasın.''
-BEŞİKTAŞ NEDEN AVRUPA'YA GİDEMEDİ?

"Beşiktaş kulübünün futbolcularına ve basketbolcularına, voleybolcularına bu sezonla alakalı borcu yoktur. Öncelikli amacımız Beşiktaş'ın itibarını kurtarmaktı. Geldiğimizde 70'i icra takibi, 142 adet uyuşmazlık dosyası vardı. 25 Milyon'un üzerinde ödeme yaptık. Beşiktaş geçen sene gerçeğe aykırı beyandan dolayı Avrupa'ya gidemedi. Fulya'da ise her şey rayına oturmuş durumda. Fulya'dan yılda 12.5 Milyon Dolar gelir elde edilecek. Önce itibarımızı kurtarmak için uğraştık. Bu sezon sonundan itibaren Beşiktaş'ın geçmişler ilgili hiçbir borcu kalmayacaktır. Geldiğimizde çok sayıda hukuki dosyayla uğraştık. Bu dosyaların çoğunu kapattık. Beşiktaş, bundan sonra edinlerini yerine getiren, getiremeyeceği edinlerin altına imza atmayan bir kulüp olacaktır. Hiçbir kandırmanın içinde olmadık. Sermaye artırımı yapmaya karar verdik. Bunda diğer kulüplerin izlediği yolu izlemedik. Sermayedarlarımızdan gelecek kaynaklarla bütün borçlarımızı kapatacağız. Beşiktaş, artık borç ödemeyen bir kulüp hâline gelecek. Lisans almakta sıkıntılarımız var ama büyük yol katettik. Yaklaşık 20 milyonun üzerinde kira kaybımız oldu. Beşiktaş'ın UEFA'ya katılamamasının nedeni gerçeğe aykırı beyanda bulunulmasıdır.''

-KARTI OLMAYANA BİLET SATMAYACAĞIZ-

"Beşiktaş için yeni bir projemiz var. Kart 1903 projesini başlatacağız. Beşiktaş taraftarının hangi ilde ne kadar olduğunu bilmek istiyoruz. Çocuklar için bir kart çıkacak. Vip olarak bir kart çıkacak. Taraftar kulüple sürekli iç içe olacak. Kartı olmayana bilet satmayacağız. Kim Beşiktaşlı, kim Kartal Yuvalarından alışveriş alıyorsa onları ödüllendireceğiz. Başkanla yemekten, takımın kampına kadar gelecek kart sahipleri. Hatıraları olacak. Özel, dönemsel kartlar da olacak."

-BEŞİKTAŞ AKADEMİSİ'Nİ KURACAĞIZ-

"5 branştan oluşan Beşiktaş Akademisi'ni kuracağız. Sporcularımızı yetiştireceğiz. Bir üniversiteyle anlaşma aşamasındayız. Düzce'de Beşiktaş Spor Köyü yapacağız. Sporcularımız kampa yapacak. İmzası henüz atılmadı ama hayata geçireceğiz."

-EN KISA ZAMANDA PİLOT TAKIM SATIN ALACAĞIZ-

"Futbol takımımızda yeniden bir yapılanmaya gidiyoruz. Ahmet Kavalcı, Tamer Kıran ve Deniz Atalay yoğun mesai veriyorlar. Kendilerine teşekkür ediyorum.En kısa zamanda pilot takım satın alacağız ve oynamayan oyuncularımızı oraya vereceğiz. Önümüzdeki sezonlarda A Takımı'nda olmayan futbolcumuz herhangi bir siyasetçinin isteği üzerine hareket edemeyecek. Futbolcularımızdan isteğimiz, şerefleriyle oynayıp haklarıyla, alınteriyle galip gelmeleri. Yönetim Kurulu olarak basketbola gerekli ilgiyi gösteremiyoruz. Takım, her sene yeni bir stratejiyle idare ediliyor. Basketbol şubemizin iyi gittiğini düşünmüyorum. Radikal bir karar aldık. Şubemiz özerk olacak. Amatör sporlar için sponsorlar bularak kulüp giderlerini azaltmaya çalışıyoruz."

-RAKİPLERİMİZ BİZİM İKİ MİSLİMİZ LİSANSLI ÜRÜN SATIYOR-

''Kartal Yuvası'nın çok özverili bir yöneticisi var, Metin Albayrak. İyi gidiyoruz. Üç yeni mağaza açtık, sayı 27'ye çıktı. Bu sezonki bütçesi 10-11 Milyon'dan 30 Milyon TL'ye çıktı. Gelecek sezon 13 yeni Kartal Yuvası daha açacağız. Ciromuz çok düşük. Rakiplerimiz bizim iki mislimiz civarında lisanslı ürün satıyor. Onları yakalamak için çaba gösteriyoruz. Geldiğimizde malzeme alamıyorduk, bu problemler ortadan kalktı. İnşallah ürünlerimizden memnunsunuzdur. Yakında Bağdat Caddesi'ne Kartal Yuvası açacağız.''

İNÖNÜ STADI AÇIKLAMASI

-BİZİ ÇOK DESTEKLEDİ-

"6 senedir stat konuşuluyor. Yıkıldı, yapılıyor, ne oldu, ne bitti, bütün geldiğimiz süreci anlatmaya çalışacağım. Serdar Bilgili'den bu yana Beşiktaş için çakılmış bir çivi yoktur. Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a minnettarlığımı sunuyorum. O olmasaydı proje bu konuma gelmezdi. Bizi çok destekledi. Spor Bakanı, yeni ve eski kültür bakanı, Kadir Topbaş çok yardımda bulundu. Stadın yapısal bir çok problemi var. Bugünün ihtiyaçlarının hiçbirini karşılayamaz durumda. Bu statta kimseye hizmet veremiyoruz. 2002 senesinde ilk defa stat konusunu Serdar Bilgili'nin Başkanlığında ben dile getirdim. O zaman bir stat ve Beşiktaş'ı bekleyen bir tehlikeyi anlatmıştık. O günkü raporlarda stadın kendi ömrünü tamamladığı ve stadın bir an önce yıkılıp yeniden yapılması gerektiğini söyledik. Stat nedeniyle rakiplerimiz ile bu yüzden gelir açısında aramızın açılacağını söylemiştik."

-STADIN BİR PLANI VE İMARI VAR-

"Beşiktaş, halkın takımı ve halkın hoşuna gitmeyecek bir proje olmasın istedik. Tarihi dokuyu hissettirecek bir projeye başladık. Bir çok stadı mimarımız ile inceledik ve icraata başladık. Sayın Başbakanımız ile görüştük ve destek verdi. Onun desteği ile de yol almaya başladık. Şu an itibariyle stadın bir planı ve imarı vardır."

-BEŞİKTAŞ AŞ, STADI YAPACAK-

"Nisan ayının ortalarına ve sonlarına stadın doğru çevresini koruma altına almamız lazım. Stadımızın 8 metre daha aşağı ineceğiz. Su seviyesinin altında inşaat yapacağız. Stadın çatısı da bir o kadar aşağı inecek. Beşiktaş AŞ, bu stadı yapacak. Ucuz yapacağız ve taşın altına elimizi koyacağız. Maliyet öyle söylendiği gibi 150 Milyon Dolar'lara çıkmayacak. Beşiktaş'ı yönetenler risk almak zorundadır ve arkadaşlarımız da buna destek verdi."

-1 SEZON DIŞARIDA OYNAMAYI AMAÇLIYORUZ-

"Ligin bitimiyle birlikte ilk olarak yeni açık tribünün yıkımına başlayacağız. Konserler yapacağız ve bize yakışır bir şekilde veda edeceğiz. Amacımız 1 sezon dışarıda oynamak. 2014-2015 sezonu Ekim ayında stadımızda oynamaya başlamak istiyoruz. Stadımız 23 metre geriye çekilecek. Stadımızın 3 tarafı locayla kaplı, bir tarafına ise loca yapmadık. Bizi biz yapan taraftarımızın coşkusuna ayırdık."

-SANMAYIN Kİ STAT YAPILINCA DOLMAZ-

"600 arabalık bir otopark olacak. İçerisinde çok önemli restaurantlar, kartal yuvası ve müze olacak. Stadımızın hem modern hem de tarihi yansıtan bir görüntüsü oldu. Sanmayın ki bizim stat yapılınca dolmaz. Hiç kimse endişe etmesin. Beşiktaş taraftarı cefakar ve vefakar bir taraftardır. Rakibimiz bizden daha az taraftara oynuyordu. Ama yeni stadını dolduruyorlar."

-BEŞİKTAŞ'IN HAKKINI KİMSEYE YEDİRMEYİZ-

"Beşiktaş'ın hakkını ben ve arkadaşlarım kimseye yedirmez. Başkan dedi diye olacak bir şey yok. Bazı konularda arkadaşlarım benden daha yetkilidir. Benim bilip de İkinci Başkanımın bilmediği hiçbir konu olamaz. Her şeyi kendi aramızda tartışırız. Biz şeffaf bir yönetim kuruluyuz." diyerek sözlerini tamamladı.

Fikret Orman Genel Kurul Üyeleri'nden sonra tekrardan kürsüye çıktı. Orman'ın Kongre üyelerine verdiği cevaplar;

"Genel Kurul üyeleri istedikleri fikri burada söyleyebilirler."

"Stat ismi ile ilgili bizim de aklımızda bazı fikirler var. Beşiktaş'a yakışan şeyler yapmaya çalışıyoruz."

"Her şeyi bir anda yapmak kolay olmuyor. Biraz zamana ihtiyacımız var. Ancak Ümraniye ile ilgili eksiklikleri dikakte alamaya çalışacağız."

Orman'dan Bülent Deriş'e, "Denizlispor maçında bedava bilet verilip taraftarın dövdürülmesini de hiç uygun görmüyorum. Yaptığımız icraatları herkes görecek."

"Altyapı Fulya tesislerini en kısa sürede düzenlemeye başlayacağız."

"Amatör branşlarımız taraftarlarımız tarafından ilgi görmüyor. Ligden düşmeyecek takıma 3 Milyon lira harcamamız gerektiğini söylediler. Doğru iş yaptığımızı düşnüüyorum. İki tane ligden düşmemek için mücadele edecek takım olacağına bir tane doğru giden bir takım olmasını daha doğru buluyorum."

"Biz kimseye bedava bir tane bilet vermedik. Şampiyon olduğumuz senenin yaklaşık 2 misli hasılat elde ediyoruz. Kimseye taviz vermedik. Bunlar karalamak üzerine yapılan açıklamalardır. Davetlilerimiz oluyorsa kendi cebimziden ödemekteyiz."

"Kimse(Yıldırım Demirören) ile bir anlaşma yapmadım. Yapsam da kamuoyuna açıklarım."

Hürser Tekinoktay haklı. Gereksiz bir harekette bulundum. Ama benden daha iyi kimse Beşiktaş Başkanına nasıl davranacağını bilmez. Kimse Beşiktaş'ın stadından ya da başka bir şeyinden dolayı Beşiktaş'ın taraftarı olmaz, insanından dolayı taraftarı olur.Biraz beklerseniz yapacaklarımızı göreceksiniz. 1 Mali Genel Kurul sonrasında neler yapabileceğimiz görülecek."

"Stadı Amerikalı firma yönetmeyecek. Tam anlaşma sağlamadığımız için açıklamıyoruz Stadın yönetimini biz yapmaktayız. Beşiktaş, kendisine daha fazla yoğunlaşmalı. Sadece pazarlama anlaşması yapıyoruz. 100 Milyon Doların altında bir maliyetle stad yapımını bitireceğimizi düşünüyorum. Bunu da bulacağımız finansal kaynaklardan sağlayacağız." diyerek sözlerini tamamladı.

"Ben Yıldırım Demirören'edeğil kendi iki kızıma bile Beşiktaş'ın 1 lirasını yedirmem. Bu işin de en kısa sürede Beşiktaş'a yakışır şekilde çözüleceği inancındayım. Verilen sözün tutulması gerek. Demirören ailesi de iyi bir Beşiktaşlı ve kendilerine yakışanı yapacaklarını düşünüyorum"

Kaynak: HABER1903

 

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
KULÜP YÖNETİMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Profesyonel futbol takımımızın oyuncusu Gökhan Töre, dün gece takım arkadaş..
Kulübümüzden Fenerbahçe'ye tebrik
1903 yılının Mart ayında Serencebey’de bir semt kulübü olarak doğan Beşikta..
Beşiktaş Kulübü'nün Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Torunoğulları, Beşiktaş&..
Tekrar maçında Kasımpaşa'yı 3-0'lık skorla deviren Beşiktaş'ta,..
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın Sivasspor mücadelesinin ardından 3 ..
DMCA.com
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=